Ndërlidhjet

Rusia kujton 60 vjetorin e vdekjes së Stalinit


Varri i Jozef Stalinit...
Rusia po shënon 60 vjetorin e vdekjes së diktatorit sovjetik Jozef Stalinit.

Ai e udhëhoqi Bashkimin Sovjetik nga viti 1924 deri në vdekjen e tij më 5 mars të vitit 1953.

Komunistët dhe pasues të vijës më të ashpër e bëjnë atë meritor se e ka çuar vendin drejt fitores në Luftën e Dytë Botërore, ndërsa të tjerët e denoncojnë për spastrimet brutale përmes të cilave vrau miliona njerëz.

Sondazhet e kryera nga qendra e pavarur Levada, nxorën në pah se mbështetja për Stalinin në Rusi është rritur që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991.
XS
SM
MD
LG