Ndërlidhjet

SHBA-Rusi: Bisedime për Sirinë


Siri
Diplomatë të lartë të Shteteve të Bashkuara dhe të Rusisë pritet të bëjnë përpjekje të reja për të gjetur gjuhë të përbashkët rreth konfliktit në Siri.

Takimi i sotëm në Londër ndodh pasi presidentët Barack Obama dhe Vladimir Putin kanë biseduar të premten e kaluar për Sirinë, përmes telefonit.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se dy liderët janë pajtuar “për nevojën e avancimit të tranzicionit politik”, i cili do t’i jepte fund dhunës sa më parë që të jetë e mundur.

Ministria e Jashtme ruse ka thënë se zëvendësministri i Jashtëm, Mikhail Bogdanov, do të bisedojë sot me zëvendëssekretarin amerikan të Shtetit, William Burns.

I dërguari i Kombeve të Bashkuara dhe Ligës Arabe për krizën në Siri, Lakhdar Brahimi, do të marrë po ashtu pjesë në bisedime.

Rusia, e cila i shet armë regjimit sirian, ka refuzuar të mbështesë thirrjet e Perëndimit për dorëheqjen e presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad.

Konflikti civil në Siri ka nisur në mars të vitit 2011 dhe ka lënë mbi 70,000 njerëz të vrarë.
XS
SM
MD
LG