Ndërlidhjet

KS i OKB-së, shton sanksionet ndaj Koresë së Veriut


Mbledha e Këshillit të Sigurimit të OKB-së
Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka miratuar të enjten një regjim të ri të sanksioneve ndaj Koresë së Veriut për testin bërthamor nëntokësor të bërë gjatë muajit të kaluar, duke i imponuar këtij shteti dënime në fushën e bankare dhe atë të udhëtimeve ndërkombëtare.

Këto sanksione janë aprovuar me votim unanim, gjë që shton izolimin ndërkombëtar të këtij shteti.

Rezoluta e dorëzuar në KS të OKB-së e cila është përpipular nga Shtetet e Bashkuara dhe Kina, është votuar menjëhere pasi që Korea e Veriut ka kërcënuar për herë të parë SHBA-të dhe Korenë e Jugut me një sulm bërthamor vetë-mbrojtës.
XS
SM
MD
LG