Ndërlidhjet

Irak: 19 të vrarë nga sulme të ndara


Foto ilustruese
Policia e Irakut ka bërë të ditur se të paktën 19 njerëz janë vrarë në një seri sulmesh në veri dhe qendër të Irakut.

Në Tikrit, janë vrarë pesë pjesëtar të milicisë pro-qeveritare ndërsa nga përleshja e krijuar janë vrarë edhe 4 sulmues.

Në veri të qyteti të Mosulit, persona të armatosur ka vrarë një zyrtar ushtarak, gruan e tij dhe fëmiën në një sulm në shtëpinë e tyre.

Në qendër të qytetit Hilla, një tjetër luftëtar por-qeveritar është vrarë nga një sulm i ngjashëm. Dy njerëz, janë vrarë nga disa bomba në qytetet Tikrit, Beiji dhe Samara. Në të njetën kohë, ministri i irakian i Agrokulturës, Ezz al-Din al-Dawla, ka dhënë dorëheqje si përgjigje për vrasjen e protestuesve në Mosul.

Policia ka bërë të ditur se protesutesit janë vrarë nga të shtënat në ajër, në tentim për ti larguar ata.
XS
SM
MD
LG