Ndërlidhjet

Vritet zëdhenësi i sunitëve në Irak


Irak
Organizatori i protestave antiqeveritare në Kirkuk të Irakut është qëlluar për vdekje.

Autoritetet policore kanë thënë se Bunyan Sabar al-Obeidi, zëdhënës i protestuesve sunitë, ka qenë edhe më herët cak i atentatit.

Qysh në fund të vitit të kaluar, mijëra sunitë protestojnë kundër Qeverisë Shiite, të udhëhequr nga kryeministri Nuri al-Maliki.

Më 8 mars, policia në Mosul ka hapur zjarr ndaj protestuesve sunitë, duke vrarë një prej tyre dhe plagosur pesë të tjerë.
XS
SM
MD
LG