Ndërlidhjet

Dhjetë vjet nga vrasja e Gjingjiqit


Zoran Gjinigjiq, maj 1998.
Në Beograd shënohet sot dhjetëvjetori i vrasjes së Zoran Gjinigjiqit, kryeministrit të parë të Serbisë pas rrëzimi të regjimit të Sllobodan Millosheviqit në vitin 2000.

Manifestime përkujtuese me këtë rast do të zhvillojnë krerët shtetërorë, subjekti i tij politik, Partia Demokratike, si dhe shoqëria civile.

Gjingjiqi ka mbështetur Serbinë drejt Evropës, pas përmbysjes së Sllobodan Millosheviqit në revoltën popullore të tetorit 2000.

Ai u vra më 12 mars të 2003 rreth mesditës.

Organizatori i vrasjes Milorad Ulemek Legija dhe snajperisti Zvezdan Jovanoviq, që e ka realizuar atë janë dënuar me nga 40 vjet burg.
XS
SM
MD
LG