Ndërlidhjet

UNICEF paralajmëron rreziqet për fëmijët sirianë


Fëmijë sirianë në kamp jordanez, foto nga arkivi
Lufta në Siri, që nga shkatërrimi i infrastrukturës e deri te zhvendosja masive e popullsisë, mund të lë me pasoja një brez të tërë fëmijësh, ka thënë një raport te fundit, UNICEF-i.

“Derisa miliona fëmijë brenda Sirisë dhe gjithë rajonit janë dëshmitarë të zhdukjes të së kaluarës dhe të ardhmes së tyre, rreziku që gjenerata e tyre të jetë një brez i humbur, rritet cdo ditë", ka thënë drejtori ekzekutiv i UNICEF-it Anthony Lake.

Në Siri po vazhdon konflikti dyvjeçar mes qeverisë dhe kryengritësve,që duan rrëzimin e presidentit Bashar al Asad.

OKB thotë se deri më sot janë vrarë mbi 70 mijë nejrëz, në mesin e tyre edhe gra e fëmijë.
XS
SM
MD
LG