Ndërlidhjet

Xi Jinping-zyrtarisht president i Kinës


Presidenti i ri kinez Xi Jinping (djathtas) shtrengon duart me ish presidentin Hu Jintao, 14 mars, 2013.
Parlamenti kinez ka zgjdhur zyrtarisht Xi Jinping president të shtetit duke përmbyllur kështu tranzicionin e rregullt të pushtetit, të dytin me radhë që kur Partia Komuniste erdhi në pushtet në vitin 1949, njofton Reuters.

Xi është emëruar edhe shef i partisë dhe ushtrisë- ku edhe qëndrojnë fuqitë reale- në muajin nëntor.

Ai trashëgon në këtë post Hu Jintaon.
XS
SM
MD
LG