Ndërlidhjet

Li Keqiang-kryeministër i ri kinez


Li Keqiang(majtas) dhe Xi Jinping, para se te merrnin postet e kryeministrit, perkatesisht presidentit te Kines
Parlamenti kinez ka emëruar zyrtarisht Li Keqiang në postin e kryeministrit, duke e vendosur atë në krye të ekonomisë së dytë më të madhe boëtrore.

Li, që është numri dy në Partinë Komuniste në pushtet merr detyrën nga parardhësi Wen Jiabao.

Emërimi i tij vjen një ditë, pasi që parlamenti konfimroi Xi Jinping si president të Kinës, i cili zëvendsoi Hu Jintaon, që ishte president për 10 vjetët e kaluar.
XS
SM
MD
LG