Ndërlidhjet

EU shtyn heqjen e embargos për Sirinë


Samiti i lidereve te BE-se.
Liderët e Bashkimit Evropian nuk kanë marrë vendim mbi nisjen e armatosjes së kryengritësve që po luftojnë kundër presidentit sirian Bashar al-Asad.

Presidenti i Këshillit Evropian Herman Van Rompuy tha se ministrat e jashtëm të bllokut do të vlerësojnë heqjen e embargos se armëbe per opozitën siriane gjatë një takimi te javës se ardhshme (22-23 mars) në Dublin.

Van Rompuy e bëri njoftimin të premten në fund të takimit dy-ditor në Bruksel.

Franca dhe Britania iu kanë bërë thirrje anëtarëve të tjerë të BE-se që ta heqin embargon.
XS
SM
MD
LG