Ndërlidhjet

Presidenti amerikan, Barak Obama, mbërrin sot në Izrael. Shtëpia e Bardhë bënë të ditur se kjo vizitë ka për synim angazhimin amerikan për sigurinë e shtetit hebrej.

Kërcënimi iranian bërthamor, lufta sirian, trazirat egjiptiane, dhe negociatat palestineze pritet të dominojnë bisedimet e Obamës me presidentin Shimon Peres dhe kryeministrin Benjamin Netanjyahu.

Gjatë ketij udhëtimit katër ditor, Obama do të takohet edhe me presidentin palestinez Mahmud Abbas në Bregun Perëndimor si dhe me mbretin Abdullah, në Aman të Jordanis.
XS
SM
MD
LG