Ndërlidhjet

Vajza pakistaneze, e cila është qëlluar në kokë nga talibanët për shkak të fushatës për edukimin e vajzave, është kthyer në shkollë, për herë të parë prejse është sulmuar.

Malala Yousafzai, 15 vjeçe, u është bashkuar vajzave të tjera në Edgbaston High School në Birminghem të Anglisë, ku tani jeton.

Ajo ka thënë se është “shumë e lumtur” dhe se do që “të gjitha vajzat e botës ta kenë këtë mundësi”.

Malala është dëguar në Britani për trajtim, pasi një militant taliban ka qëlluar atë në tokë, tetorin e kaluar, në Luginën Suat të Pakistanit.

Në Britani, ajo ka bërë disa operacione dhe është liruar nga spitali muajin e kaluar.

Malala është bërë simbol botëror i fushatës për të drejtën e vajzave në arsim.
XS
SM
MD
LG