Ndërlidhjet

Vazoja “3-dollarëshe” shitet për miliona


Ilustrim
Një vazo 1,000-vjeçare kineze, e cila është blerë për pak dollarë në një garazhë në Nju Jork, është shitur për më shumë se 2.2 milionë dollarë në shtëpinë e ankandeve Sotheby.

Vazoja i përket Dinastisë Song, e cila ka sunduar Kinën nga viti 960 deri më 1279.

Një familje nga Nju Jorku e ka blerë atë për vetëm 3 dollarë në vitin 2007, duke mos pasur ide për vlerën e vërtetë të saj.

Por, së fundmi, familja është bërë kurioze dhe e ka dërguar për vlerësim te ekspertët.
XS
SM
MD
LG