Ndërlidhjet

Duma do që të shkarkojë deputetin që kritikoi Putinin


Dmitry Gudkov
Komisioni për Etikë i Dumës ruse i ka bërë thirrje një ligjvënësi opozitar që të dorëzojë karrigen e tij, pasi, gjatë një udhëtimi në Shtetet e Bashkuara, ka kritikuar publikisht presidentin Vladimir Putin.

Komisioni po ashtu i ka marrë të drejtën Dmitry Gudkovit që të flasë publikisht në seancat plenare, për një muaj.

Gudkov, në një fjalim në Uashington, ka kritikuar “metodat shtypëse të Putinit dhe miqve të tij” dhe i ka bërë thirrje SHBA-së që të ndihmojë në ekspozimin e zyrtarëve të korruptuar rusë, duke ofruar informacione mbi llogaritë e tyre në bankat perëndimore.
XS
SM
MD
LG