Ndërlidhjet

Thaçi Serbisë: Ndalo përpjekjet për tensione!


Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi.
Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka bërë edhe një herë thirrje Serbisë që të shpërbëjë strukturat paralele nga veriu i Kosovës, si dhe të ndalojë përpjekjet për të krijuar tensione në vend.

Thaçi i ka bërë këto komente në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ku po diskutohet raporti i rregullt i sekretarit të përgjithshëm, Ban Ki-moon, për situatën në Kosovë.

“Situata në veri krijon paqëndrueshmëri dhe kërcënim serioz për situatën e sigurisë në rajon”, ka thënë Thaçi.

“Barrikadimet e orkestruara nuk janë vetëm pengesa fizike, por ato dërgojnë mesazhe për ndarje mbi baza etnike”, ka thënë Thaçi, duke iu referuar barrikadave që kanë vendosur serbët nëpër rrugë të ndryshme në veri.

Kryeministri i Kosovës ka kujtuar po ashtu se në muajt e fundit, në veri të Kosovës, kanë ndodhur “së paku 20 shpërthime”.

Ai ka thënë se prapa tyre qëndrojnë strukturat paralele serbe, të cilat financohen nga Beogradi.
XS
SM
MD
LG