Ndërlidhjet

Lidhja Arabe ka hapur samitin dy-ditor


Ilustrim
Lidhja Arabe ka hapur samitin dy-ditor të saj, ku ka ftuar opozitën e Sirisë për të marrë karrigen e Sirisë.

Qeveria siriane ka humbur karrigen e saj në fund të vitit 2011, kur Lidhja Arabe pezulloi anëtarësimin e Sirisë, për shkak të protestave dhe konfliktit që nga marsi i vitit 2011.

Takimi i Lidhjes Arabe vjen me udhëheqjen politike të Këshillit Kombëtar sirian, pas problemeve që kjo opozitë kishe me dorëheqjen e kreut të saj, Moaz al-Khatib.

Al-Khatib pritet të flasë në takimi.
XS
SM
MD
LG