Ndërlidhjet

Malala nënshkruan kontratë prej 3 mln $


Malala Yousafzai
Malala Yousafzai, adoleshentja pakistaneze e cila është qëlluar në kokë nga talibanët për shkak të fushatës për edukimin e vajzave, ka nënshkruar kontratë për libër, në vlerë prej 3 milionë dollarësh.

15-vjeçarja ka thënë se në libër do të përshkruajë historinë e saj dhe të miliona të tjerëve, të cilëve u është mohuar e drejta për të shkuar në shkollë, raporton BBC.

Ajo është qëlluar në kokë nga talibanët në rajonin Suat, në tetor të vitit të kaluar.

Malala dhe familja e saj tani jeton në Birmingham të Britanisë, ku edhe ka trajtuar plagët.

Libri, i titulluar “Unë jam Malala”, pritet të dalë në publik në vjeshtë.
XS
SM
MD
LG