Ndërlidhjet

SHBA-ja,dërgon avionë luftarak në Korenë e Jugut


Ilustrim
Shtetet e Bashkuara kanë dërguar avion luftarak F-22 të pa-diktuar në Korenë e Jugut për të marrë pjesë në stërvitjet ushtarake, në kohën e tensioneve të larta në Gadishullin Korean.

Uashingtoni ka dërguar radarë të fshehtë nga baza e Japonisë, për të kryer stërvitje.

Koreja e Veriut, ka thënë se është në “gjendje lufte” me Korenë e Jugut.

“Marrëdhëniet ndërkoreane janë në gjendje lufte dhe të gjitha çështjet midis dy Koreve do të trajtohen në përputhje me rrethanat”, kanë deklaruar zyrtarët në Phenjan.

Gjatë javës së kaluar, Shtetet e Bashkuara në Koren e Jugut, ka derguar dy avion bombarduesit B-2, për të marrë pjesë në ushtrimet e përbashkëta me Korenë e Jugut.
XS
SM
MD
LG