Ndërlidhjet

Fajon: Zgjerimi nuk është prioritet i BE-së


Eurodeputetja Tanja Fajon
Zgjerimi i Bashkimit Evropian aktualisht nuk është prioritet, por, megjithatë, ky proces nuk rrezikohet kur është fjala për vendet e Ballkanit Perëndimor, ka thënë deputetja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon.

“Në një situatë të krizës ekonomike, e cila ka përfshirë Bashkimin Evropian që gjashtë vjet, zgjerimi nuk është në krye të agjendës së BE-së. Megjithatë, ky vit mund të jetë domethënës për Ballkanin Perëndimor”, ka thënë Fajon për mediat serbe.

Sipas saj, nga rajoni vijnë vazhdimisht lajme pozitive. Fajon ka veçuar këtu Kroacinë, e cila do të bëhet anëtare e BE-së më 1 korrik, ndërsa ka thënë se Mali i Zi ka qenë gjithmonë shembull pozitiv për rajonin.

Fajon është anëtare sllovene e Parlamentit Evropian dhe raportuese e këtij institucioni për çështjet e vizave.
XS
SM
MD
LG