Ndërlidhjet

Vështirësohet qasja e punëtorëve të Koresë së J. në atë të Veriut


Ilustrim
Autoritetet në Korenë e Jugut, thonë se Korea e Veriut, po u ndalon qasjen punëtorëve të Koresë së Jugut, për të drejtuar së bashku parkun industrial Kaesong, i cili gjindet në territorin e Koresë së Veriut.

Zëdhënës i Ministrisë për Bashkim i Kores se J. tha se punëtorët nuk po lejohen të kthehen nga Kaesong në jug.

Zëdhënësi nga Korea e J, këto vendime i vlerësoi "për keqardhur" dhe ka deklaruar se shqetësim kryesor në Seul mbetet siguria e më shumë se 850 qytetarëve të Koresë së Jugut.

Vendimet e tilla kanë ardhur pas tensioneve të larta në Gadishullin Korean.
XS
SM
MD
LG