Ndërlidhjet

SHBA-ja, kërkon liri të shprehjes në Egjipt


Ilustrim
Islamistët egjiptian në pushtet, kanë kritikuar ashpër Shtetet e Bashkuara për siç thuhet "ndërhyrjes flagrante", pasi kanë kritikuar hetimin e një shkrimtar satirik televiziv popullor.

Të martën, Partia e Drejtësi dhe Lirisë, krahut politik i Vëllazërisë Myslimane, e kritikoj komentin e zëdhënëses se Departamentit të Shtetit, Victoria Nuland.

Të hënën ajo tha se marrja në pyetje e Bassem Youssef, krijon "shqetësim " të kufizimeve të lirisë së shprehjes në Egjipt.

Youssef është lirua me kusht të dielën, pasi u mor në pyetje lidhur me një dyshim –shpifje, mbi islamin dhe presidentin Mohamed Morsi.

Yousef ka një emision të tij të përjavshëm satirik. Të martën, qeveria ka kërcënuar se do t’ia marr licencën kanalit të pavarur që transmeton emision e Youssefit.
XS
SM
MD
LG