Ndërlidhjet

Izrael: Policia e ka arrestuan Myftiun e Madh të Jerusalemit


Pamje e Jerusalemit
Policia e Izraelit e ka arrestuar Myftiun e Madh të Jerusalemit, Muhammad Hussein, lidhur me trazirat në kompleskin e Xhamisë Al-Aqsa në këtë qytet.

Zëdhënësi i policisë, Micky Rosenfeld, tha se kleriku mysliman është marrë sot nga shtëpia e tij për intervistim. Sipas tij, Hussein është i dyshuar për involvim në një incident të djeshëm, me ç’rast kundër një grupi të hebrenjëve janë hedhur gurë dhe karrige.

Thuhet se arrestimi i një kleriku të tillë të lartë mysliman është gjë e pazakonshme.
XS
SM
MD
LG