Ndërlidhjet

Pakistan: U mbajtën zgjedhjet parlamentare, talibanët kërcënoheshin


Njerëzit presin për të votuar në qytetin Miranshah në Pakistan
Në Pakistan sot janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, që janë vlerësuar si historike.

Komisioni Zgjedhor e kishte zgjatur votimin për një orë, për shkak të daljes së madhe të votuesve. Zgjedhësit kanë dalur në votime përkundër sulmeve vdekjeprurëse dhe kërcënimeve nga ekstremistët.

Talibanët e Pakistanit i kanë dënuar zgjedhjet duke i cilësuar ato si joislamike dhe e kanë shprehur përkushtimin e tyre për shkatërrimin e zgjedhjeve.

Në qytetin – port, Karaçi, së paku 10 vetë janë vrarë nga sulmi me bombë, që për cak e kishte zyrën e një partie sekulare.

Së paku 5 vetë janë vrarë në luftimet ndërmjet mbështetësve të dy kandidatëve në provincën Baloçistan, që është afër kufirit me Afganistanin.

Në rajonin fisnor Vaziristani Verior, që është bazë e talibanëve, femrave u është thënë që të mos dalin në votime.

Votimi për zgjedhjen e 342 anëtarëve të Asamblesë Kombëtare, shënon herën e parë në historinë 66 vjeçare të Pakistanit, që qeveria civile e ka përfunduar mandatin e plotë dhe e kalon qeverisjen te një administratë tjetër nëpërmjet të zgjedhjeve.
XS
SM
MD
LG