Ndërlidhjet

OBSH: Virusi i ri mund të përhapet nga njeriu në njeri


Pamje e një të sëmure në një spital në Kinë
Ndihmës sekretari i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Keji Fukuda, ka thënë se ka gjithnjë e më tepër dëshmi se virusi i zbuluar tash së fundit, që i përngjet atij SARS, mund të transmetohet nga njeriu në njeri.

Këto komente ai i bëri sot gjatë udhëtimit në Rijad të Arabisë Saudite.

Në Arabinë Saudite dhe në Evropë 18 njerëz kanë humbur jetën nga koronavirusi.

Fukuda ka thënë se fakti se rastet po paraqiten në grupime në shumë vende, e përforcon hipotezën e transmetimit prej njeriut në njeri.

Autoritetet në Francë sot e kanë konfirmuar rastin e dytë të koronavirusit. Ky infeksion është identifikuar te një pacient, i cili ishte në të njejtën dhomë me të vetmin pacient me koronavirus në Francë. Pacienti i parë, një mashkull 65 vjeçar, është sëmurë pas kthimit nga udhëtimi në Dubai.

Deri tash, 35 raste të kësaj sëmundjeje janë konfirmuar në gjithë botën.
XS
SM
MD
LG