Ndërlidhjet

Dyzet pacientë ikin nga spitali psikiatrik


Ilustrim
Dyzet pacientë të sëmurë mentalisht kanë ikur nga një spital psikiatrik në Nairobi të Kenias.

Policia ka nisur gjithandej kërkimet për pacientët – disa nga ta të dhunshëm.

Sipas disa mediave lokale, grupi ka arritur të largohet nga spitali shtetëror Mathari, pas ankesave se terapia për ta është e paefektshme.

Mathari është spitali më i madh psikiatrik në Kenia.

Në vitin 2011, grupe për të drejta të njeriut kanë bërë thirrje për hetimin e abuzimeve të dyshuara në spital, pas dokumentarit të CNN-it “Të mbyllur dhe të harruar".
XS
SM
MD
LG