Ndërlidhjet

Hamasi dhe Fatahu do të formojnë qeveri uniteti


Ilustrim
Fraksionet rivale palestineze, Fatahu dhe Hamasi, kanë premtuar se do të formojnë një qeveri të unitetit brenda tre muajve.

Marrëveshja është arritur të martën vonë gjatë një takimi në Kajro, ndërsa është konfirmuar sot nga zyrtarë të të dyja palëve.

Lëvizja islamike e Hamasit kontrollon Rripin e Gazës, ndërsa Fatahu, i cili gëzon edhe mbështetjen e Perëndimit, qeveris me Bregun Perëndimor.

Territoret kanë qenë politikisht të ndara prejse Hamasi ka marrë dhunshëm kontrollin e Gazës në vitin 2007.
XS
SM
MD
LG