Ndërlidhjet

Vdes në burg ish diktatori i Argjentinës


Jorge Rafael Videla
Ish diktatori i Argjentinës Jorge Rafael Videla ka vdekur nga shkaqe natyrale derisa po vuante dënimin e përjetshëm në një burg për krime kundër njerëzimit.

Videla erdhi në pushtet përmes një grusht-shteti në vitin 1976 dhe udhëhoqi juntën ushtarake, e cila la të vrarë mijëra qytetarë në një luftë të ndyrë për të eliminuar 'armiqtë'.

Drejtori federal i Burgjeve Victor Hortel tha se ai ka vdekur të premten në mëngjes në burgun Marcos Paz.
XS
SM
MD
LG