Ndërlidhjet

Karzai nis vizitën në Indi


Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai.
Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai, nis sot vizitën në Indi, ku pritet të kërkojë më shumë ndihmën indianëve për forcat e armatosura afgane.

Udhëtrimi treditor vjen në kohën e tensioneve në rritje midis Afganistanit dhe Pakistanit, i cili ka pasur marrëdhënie armiqësore me Indinë për dekada të tëra.

Në fillim të këtij muaji, Afganistani dhe Pakistani kanë akuzuar njëri-tjetrin për të shtëna përtej kufirit të tyre, nga të cilat ka humbur jetën një polic afgan.

Të dyja palët po ashtu akuzojnë njëra-tjetrën se strehojnë militantë.

Zëdhënësi presidencial, Aimal Faizi, ka thënë se delegacioni i Karzait do t’i kërkojë Indisë ndihmë për të adresuar nevojat dhe mungesat ushtarake të Afganistanit.

Afganistani dhe India kanë nënshkruar një marrëveshje të partneritetit strategjik në vitin 2011.
XS
SM
MD
LG