Ndërlidhjet

Rusi, Azerbajxhan: Planifikohet hetim për Eurovision


Fituesja Emmelie de Forest gjatë pjesëmarrjes në Eurovision
Rusia dhe Azerbajxhani thonë se do të zhvillojnë hetime për shkeljet e mundshme në këngën e Eurovisionit, pasi Azerbajxhani i dha “zero poena” kandidates ruse, Dina Garipova.

Ministri i jashtëm i Azerbajxhanit, Elmar Mammadyarov, tha sot në një konferencë për gazetarë në Moskë, së bashku me ministrin e jashtëm rus, Sergei Lavrov, se operatorët e telefonisë mobile në Azerbajxhan, kanë raportuar se Garipova ishte e dyta në votimet lokale.

Sipas tij, kjo do t’i mundësonte asaj 10 pikë.

Këngëtarja Garipova u plasua e pesta në garën për këngën më të mirë të Eurovisionit, që u zhvillua në Malme të Suedisë.

Lavrov tha se incidenti ishte i “tmerrshëm” dhe premtoi se kjo nuk do të mbetet “pa përgjigjje”.

Dje ambasadori i Azerbajxhanit në Rusi ka njoftuar se presidenti Ilham Aliyev, kishte urdhëruar hetime për llogaritjen e votave.

Eurovisioni përfundoi me mbrëmjen finale ditën e shtunë, ndërsa fituese doli Emmelie de Forest nga Danimarka.
XS
SM
MD
LG