Ndërlidhjet

Kina dhe Pakistani thellojnë bashkëpunimin


Kryeministri i Kinës, Li Keqiang, dhe presidenti i Pakistanit, Asif Ali Zardari.
Kina ka premtuar se do të rrisë miqësinë e saj strategjike me Pakistanin.

“Pema e miqësisë Kinë-Pakistan ka tani fruta të bollshëm”, ka thënë në Islamabad kryeministri i Kinës, Li Keqiang, duke bërë thirrje për përpjekje të përbashkëta drejt “një të adhmeje më të ndritur” të marrëdhënieve dypalëshe.

Li është takuar me presidentin pakistanez, Asif Ali Zardari, dhe zyrtarë të tjerë.

Pakistani ka thënë po ashtu se do që të rrisë tregtinë me Kinën brenda tre vjetësh.
XS
SM
MD
LG