Ndërlidhjet

Sulm i dështuar në Kabul


Afganistan...
Një person që do të kryente sulm vetëvrasës në kryeqytetin afgan ka vdekur pasi që eksplozivi që kishte në trup shpërtheu para kohe.

Policia tha se jeleku i personit shpërtheu të shtunën pas ai që u largua nga një shtëpi në periferi të Kabulit.

Nga shpërthimi nuk u plagos askush tjetër.

Sulmi i dështuar pasoi një sulm të së premtes të talibanëve në një ndërtesë të përdorur nga Organizata Ndërkombëtare e Migrimit, IOM.

Të paktën tetë persona u vranë në këtë sulm, përfshirë, civilë, roje, dhe militantë talebanë.

Në provincën juglindore të Ghaznit, të premten nga një shpërthim u vranë të paktën tetë persona në një xhami gjatë lutjeve të mbrëmjes.

Autoritetet lokale thanë se shpërthimi ndodhi nga shpërthim aksidental i eksplozivëve që po transportoheshin nga luftëtarët talebanë.

Militantët kishin ndaluar në xhami për të marrë pjesë në lutje.

Në mesin e të vdekurve kishte luftëtarë talebanë dhe civilë.
XS
SM
MD
LG