Ndërlidhjet

Kongresistët amerikanë takojnë Thaçin


Kryeministri Hashim Thaci takon kongresistet ameirkane, Robert Aderholf, Bob McEwen dhe Trent Walters, Prishtinë, 26 maj, 2013
Në takimin e Kryeministrit Hashim Thaçi me kongresistët amerikanë Robert Aderholf, Bob McEwen dhe Trent Walters, që po marrin pjesë në ceremoninë e Lutjeve të Mëngjesit në Prishtinë, u bisedua për aktualitetin politik kosovar, për marrëdhëniet në mes të shtetit të Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për thellimin e mëtejmë të këtyre marrëdhënieve, si dhe për dialogun ndërshtetëror mes Kosovës dhe Serbisë, është bërë me dije nga një njoftim për media i kabinetit qeveritar.

Kryeministri ka falenderuar ne takim mbështetjen e vazhdueshme të institucioneve shtetërore dhe popullit amerikan për Kosovën, që nga procesi i çlirimit, pavarësisë dhe deri tani.

Në takim thuhet se është diksutuar edhe për marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore mes Kosovës dhe Serbisë, për të cilën, sipas komunikatës për media, kongresistët amerikanë theksuan mbështetjen e tyre, duke e vlerësuar shumë të rëndësishëm përshpejtimin e procesit të zbatimit të saj.

Duke vlerësuar organizimin e Lutjeve të Mëngjesit nga institucionet e Kosovës, kongresistët amerikanë theksuan se ceremonia e organizuar në Prishtinë është në mesin e ceremonive më së miri të organizuara në Ballkan deri më tani, thuhet ne njoftim.
XS
SM
MD
LG