Ndërlidhjet

Shitet 666 mijë $ kompjuteri i parë i Apple


Apple I
Njëri nga kompjuterët e parë të prodhuar nga gjiganti teknologjik Apple është shitur në një ankand në Gjermani, me një çmim prej 666 mijë dollarësh.

Shtëpia gjermane e Ankandeve Breker tha të shtunën se kompjuteri ishte blerë nga një blerës anonim në Azi.

I ashtuquajturi Apple 1 u ndërtua nga themeluesit e Apple, Steve Jobs dhe Steve Wozniak, në garazhin e një shtëpie familjare.

Ai është ndërtuar në vitin 1976 dhe është një nga gjashtë kompjuterët e tillë në botë, që ende funksionojnë.

Kompjuteri përbëhet nga një motherboard dhe nuk ka as monitor e as tastierë.
XS
SM
MD
LG