Ndërlidhjet

Paris: Protesta kundër martesës mes të njëjtës gjini


Paris, maj 2013
Dhjetëra mijëra kundërshtarë të martesës së të njëjtës gjini kanë protestuar të dielën në Paris.

Demonstruesit, kanë bërë thirrje për shfuqizimin e një ligji, që lejon martesat e të njëjtit seks dhe birësimin.

Ata gjithashtu i bënë thirrje presidentit francez Francois Hollande që të japë dorëheqje.

Prani e shtuar e policisë ka shoqëruar protestën.

Sondazhet tregojnë se vetëm gjysma e publikut francez mbështet ligjin, ndërkaq protestat masive kundër tij-që filluan para se të miratohej ligji- nuk tregojnë shenja të përfundimit.
XS
SM
MD
LG