Ndërlidhjet

Obama premton ndihmë për Oklahoman


Presidenti amerikan Barack Obama në Oklahoma
Presidenti amerikan Barack Obama ka vizituar qytetin Moore të Oklahomas, vendi ku tornadoja shkatërruese e javës së kaluar vrau 24 njerëz, duke përfshirë 10 fëmijë, dhe shkaktoi dëme prej qindra miliona dollarësh.

Obama tha se shkatërrimi nga uragani i 20 majit ishte “i vështirë për t’u kuptuar”, dhe u zotua për ndihmë afatgjate të qeverisë federale për rindërtim.

Përveç të vrarëve, tornadoja ka lënduar 377 persona dhe ka dëmtuar ose shkatërruar rreth 12 mijë shtëpi dhe ka prekur rreth 33 mijë njerëz.
XS
SM
MD
LG