Ndërlidhjet

Kili dhe Argjentina evakuojnë banorë - shkak vullkani


Vullkani Copahue
Autoritetet në Kili dhe Argjentinë kanë urdhëruar evakuimin e detyrueshëm të rreth 3,000 banorëve, të cilët jetojnë në afërsi të vullkanit Copahue, duke thënë se shpërthimi i tij mund të jetë i pashmangshëm.

Të dyja vendet kanë lëshuar “alarmin e kuq”, i cili është paralajmërimi më i lartë i mundshëm, pasi shtëllunga të mëdha tymi kanë nisur të dalin nga vullkani.

Ekspertët kanë thënë se vullkani ka treguar aktivitet sizmik në rritje në javët e fundit.
XS
SM
MD
LG