Ndërlidhjet

Franca, Gjermania luftojnë papunësinë e të rinjve


Ilsutrim
Franca dhe Gjermania kanë bashkuar forcat të martën për të konfrontuar krizën e vendeve të punës për miliona të rinj në eurozonë, duke thënë se çelësi i punësimit shtrihet në bizneset e vogla.

“Jepuni të rinjve një shans”, ka deklaruar ministrja gjrmane e Punës, Ursula von der Leyen në një konferencë në Paris, derisa po përgatit rrugën për një iniciativë të përbashkët të pas një muaji, për të hapur kështu dyert për të rinjtë.

Në hapje të konferencës, presidenti Francois Hollande bëri thirrje për një “ofensivë”.

Papunësia në mes të të rinjve është problem kritik në shumë vende në eurozonë, në veçanti te ato shtete, që kanë ndërmarrë reforma drastike për të ristrukturuar ekonimitë e tyre dhe për të ulur borxhin.
XS
SM
MD
LG