Ndërlidhjet

Pakistani me Asamble të re Kombëtare


Pakistan
Presidenti i Pakistanit, Asif Ali Zardari, ka mbledhur sesionin e parë të Asamblesë së re Kombëtare, duke kompletuar në këtë mënyrë tranzicionin e parë demokratik në vend.

Zardari është vlerësuar lart për mbajtjen së bashku të koalicionit të brishtë qeveritar, për pesë vjet të plotë të mandatit.

Megjithatë, partia e tij, udhëheqëse e deritashme e koalicionit, ka dalë dobët në zgjedhjet e majit.

Partia e ish-kryeministrit Nawaz Sharif ka shënuar fitore dhe do të udhëheqë me 177 ulëse nga 342 sa ka asambleja.
XS
SM
MD
LG