Ndërlidhjet

Jahjaga në samitin e Sllovakisë


Presidentja Atifete Jahjaga - foto arkivi
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, është nisur për në Bratisllavë, ku do të marrë pjesë në samitin e shefave të shteteve të Evropës qendrore dhe juglindore.

Pjesëmarrjen në samit e ka konfirmuar edhe presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikolliq.

Përfaqësimi i të gjitha vendeve do të bëhet sipas formulës “gymnich”, e cila nënkupton përfaqesim me emër dhe mbiemër të pjesëmarrësve, pa atribute shtetërore.

Kujtojmë se Sllovakia është njëri nga pesë vendet e Bashkimit Evropian që nuk e kanë njohur ende pavarësinë e Kosovës.
XS
SM
MD
LG