Ndërlidhjet

Klerikët sunitë apelojnë për xhihad në Siri


Kryengritës sirianë në Alepo
Klerikët myslimanë sunitë kanë bërë thirrje për luftë të shenjtë kundër regjimit të presidentit sirian, Bashar al-Assad, dhe aleatëve të tij.

Pas takimit në Kajro, klerikët kanë lëshuar një deklaratë, ne të cilën thuhet se “agresioni flagrant i regjimit iranian, i Hezbollahut të Libanit dhe aleatëve të tyre sektarë në Siri është i barabartë me shpalljen e luftës kundër Islamit dhe myslimanëve”.

Klerikët sunitë kanë thënë se duhet të ndërmerret “xhihadi”, duke i ndihmuar “vëllezërit në Siri” me para dhe armë.

Thirrja është bërë nga klerikë me famë të Arabisë Saudite, Egjiptit dhe Katarit.
XS
SM
MD
LG