Ndërlidhjet

Kosova e Serbia në forumin e Vahaut?


Ilustrim
Kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Ivica Daçiq pritet të marrin pjesë sot në forumin e XVIII-të evropian në Vahau të Austrisë, njoftojnë mediet serbe.

Ky samit mbledh rreth vetes ekspert dhe politikanë të famshëm evropian, të cilët në agjendë të diskutimit kanë tema nga siguria evropian dhe politikat e mbrojtjes, por edhe ekonominë e kulturën.

Forumi që zhvillohet në afërsi të Sankt Pelten, organizohet nga Partia Popullore e Austrisë së Ulët dhe ministria e punëve të jashtme austriake.

Qeveria në Prishtinë ndërkaq nuk ka lajmëruar ende për shkuarjen e kryeministrit të Kosovës në këtë samit.
XS
SM
MD
LG