Ndërlidhjet

Brazil: Pas protestave, anulohet vendimi për rritje të taksave


Protestuesit përleshen me policinë në qytetin Fortaleza në Brazil
Autoritetet në dy qytetet më të mëdha të Brazilit, Rio-de-Zhanejro dhe San-Paulo, e kanë anuluar rritjen e taksave tranzitore të transportit, të cilat kanë shkaktuar protestat më të mëdha kundër qeverisë në këtë vend, për disa vite.

Ky vendim u shpall dje, derisa raportohej për protesta të mëtejshme, përfshirë edhe atë që është mbajtur afër stadiumit, ku mbahej një takim i futbollit ndërmjet Brazilit dhe Meksikës, në kuadër të Kupës së Konfederatës.

Raportohet se policia ka përdorë gaz lotsjellës, plumba gome dhe sprej djegës për t’i shpërndarë protestuesit.

Vala e demonstratave ishte shkaktuar nga rritja e taksave tranzitore, por është shndërruar në protestë të madhe kundër shërbimeve publike të nivelit të ulët në Brazil dhe për shkak të shpenzimeve të miliarda dollarëve lidhur me organizimin e Kupës së Konfederatës dhe Kupës Botërore në Futboll dhe Lojërave Olimpike në vitin 2016.
XS
SM
MD
LG