Ndërlidhjet

Thaçi nga Brukseli: Besoj në marrëveshje


Ilustrim
Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi tha sonte në Bruksel se shpreson dhe beson në arritjen e një marrëveshjeje për ato pikat në të cilat grupet punuese nuk arritën të pajtohen.

Para takimit me homologun e tij serb Ivica Daçiq, kryeministri tha se takimi i ardhshëm synon arritjen e marrëveshjeve “të nevojshme dhe të domosdoshme, që kanë mbet pa implementuar”.

“Besoj që ky takim sonte, do të jetë një inkurajim i ri për zbatimin e mëtejmë dhe të përgjithshëm të marrëveshjes në mënyrë që të hapet perspektiva e sigurt evropiane edhe për Kosovën edhe për Serbinë”, u tha ai medieve.

Sipas tij, gjithçka që do të “varet nga Kosova, ne do t’i kryejmë obligimet tona në kohë rekord”, ndërsa siç tha ai “është inkurajues edhe zotimi i qeverisë së Serbsië për implementim”.
XS
SM
MD
LG