Ndërlidhjet

Sulmohet pallati presidencial në Kabul


Kabul, 25 qershor 2013.
Persona të armatosur kanë sulmuar pallatin presidencial në Kabul. Policia afgane ka njoftuar se të gjithë sulmuesit janë vrarë, pas një beteje 90-minutëshe.

Përgjegjësinë për sulmin e kanë marrë talibanët. Ai ka ndodhur në kohën kur gazetarët mblidheshin në pallat, për të ndjekur një konferencë për media të presidentit Hamid Karzai.

Vendndodhja e Karzait në kohën e sulmit nuk ka qenë e njohur.

Po ashtu është e paqartë nëse ka të vrarë të tjerë, përveç sulmuesve.

Shpërthime dhe të shtëna me armë zjarri janë raportuar edhe pranë ndërtesave qeveritare, përfshirë Ministrinë e Mbrojtjes, si dhe pranë Hotelit Ariana, ku Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) ka zyrat e saj.
XS
SM
MD
LG