Ndërlidhjet

Ballkani në fokus të Samitit dyditor të BE-së


Belgjikë - Liderët e BE-së gjatë Samitit të BE-së më 14Mars2013
Shtetet e Ballkanit do të jenë një ndër temat kryesore të samitit të liderëve të Bashkimit Evropian të enjten dhe të premten në Bruksel.

Samiti pritet të formalizoj Kroacinë më 1 korrik si vendin e 28-të anëtar të BE-së, që njëherësh paraqet edhe zgjerimin e fundit prej se Bullgaria dhe Rumania u pranuan më 2007.

Brukseli gjatë këtyre dy ditëve pritet t’i konfirmoj Kosovës hapjen e negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit me BE-në.

Të premten liderët evropian pritet po ashtu që të formalizojnë edhe nisjen e negociatave për anëtarësim me Serbinë.
XS
SM
MD
LG