Ndërlidhjet

Rusi: Protesta pro dhe anti-homoseksuale


Foto arkivi
Policia ruse ka arrestuar dhjetëra persona pas përleshjeve ndërmjet aktivistëve pro dhe anti-homoseksualë në Shën Petersburg.

Përleshjet e së shtunës kanë shpërthyer pasi rreth 100 aktivistë homoseksualë kanë marrë pjesë në një marsh kundër ligjit që ndalon propagandën homoseksuale.

Ata janë konfrontuar nga një numër i njëjtë i protestuesve anti-homoseksualë, të cilët kanë hedhur ve dhe gurë në drejtim të tyre.

Parlamenti rus ka miratuar ligjin dy javë më parë.

Ai parasheh gjoba të rënda për “propagandën e marrëdhënieve jotradicionale sekssuale” te të miturit.

Ligji duhet të nënshkruhet edhe nga presidenti rus, Vladimir Putin.
XS
SM
MD
LG