Ndërlidhjet

19 zjarrëfikës vdesin në shtetin Arizona


Ilustrim
Nëntëmbëdhjetë zjarrfikës raportohet se kanë vdekur duke luftuar me flakët në shtetin jug-perëndimor amerikan Arizona.

Autoritetet thonë se zjarrfikësit vdiqën gjatë përpjekjeve të tyre për të shuar zjarrin në qytezën e vogël Yarnell, 1300 në veri-perëndim të Phoenix.

Shpërndarja e shpejtë e flakëve, ka bërë që dhjeta shtëpi të evakuohen nga zona.

Mediet lokale thonë se flakët tani janë shpërndarë në një sipërfaqë prej më shumë se 800 hektarë.

Zjarri ka nisur të premten, dhe është shpërndarë shpejt nga erërat dhe temperaturat e larta.
XS
SM
MD
LG