Ndërlidhjet

Kerry e Lavrov pritet të flasin për Sirinë


Ilustrim
Sekretari amerikan i shtetit John Kerry ka arritur në Brunei, ku pritet të marr pjesë në mbledhjen e Asociacionit të Kombeve të Azisë Jug-Lindore (ASEAN).

Në margjina të konferencës, Kerry do të takoj edhe ministrin e jashtëm të Rusisë Sergei Lavrov.

Siria ndërkaq pritet të jetë pika qëndrore e takimit të tyre, dhe refuzimi i Moskës që të ekstradoj ish-kontraktorin e Agjencisë Kombëtare të Sigurisë (NSA) Edward Snoeden.

Kerry e Lavrov do të flasin edhe për Korenë e Veriut, dhe Lindjen e Mesme.

Për këtë të fundit sekretari amerikan i shtetit ka pasur takime javën e shkuar me liderët Izraelit dhe Palestinez, në përpjekje për të rihap bisedimet paqësore.

Kerry tha të dielën se ka arritur “progres të prekshëm” gjatë vizitës së tij në këto dy shtete, or ka shtuar se ka ende punë për të bërë.
XS
SM
MD
LG