Ndërlidhjet

Përparimi i Serbisë "varet nga zbatimi i marrëveshjes"


Herman van Rompuy dhe Ivica Daçiq në Beograd.
Presidenti i Këshillit Evropian, Herman van Rompuy, ka thënë se Serbia ka mbështetjen e plotë të Këshillit drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, porse ritmi i përparimit do të varet nga zbatimi i marraveshjes për normalizim marrdhëniesh me Kosovën, si dhe nga realizimi i reformave.

“Historinë e bëjnë njerëzit dhe ne do ta bëjmë së bashku historinë”, ka thënë Rompuy në Beograd, në konferencën e përbashkët për media me kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçiq.

Ky i fundit ka thënë se vendimi i Bashkimit Evropian për të hapur negociatat e anëtarësimit me Serbinë tregon për ecjen përpara të shoqërisë.

Diplomati evropian qëndron sot edhe në Prishtinë.
XS
SM
MD
LG