Ndërlidhjet

Kerry: SHBA dhe Rusia - përkushtim për konferencën për Sirinë


Lavrov (majtas) dhe Kerry gjatë takimit të tyre të tyre të sotëm në Brunei
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, tha se Uashingtoni dhe Moska janë seriozisht të përkushtuara për organizimin e një konference ndërkombëatre për Sirinë.

Këto komente zoti Kerry i bëri sot në Brunei, pas takimit me ministrin e jashtëm rus, Sergei Lavrov, në margjina të Samiti të sigurisë së Azisë.

Kery theksoi se të dy vendet besojnë se konferenca mund të mbahet sa më shpejtë që të jetë e mundshme, por ka pranuar se kjo nuk është e mundshme deri në muajin Gusht ose më vonë.

Sipas tij, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara dëshirojnë “ta shpëtojnë shtetin e Sirisë dhe ta minimizojnë shkatërrimin”.

Uashingtoni dhe Moska, prej muajit Maj, janë përpjekur që t’i ulin në tavolinën e bisedimeve kryengritësit dhe përfaqësuesit e qeverisë së presidentit Bashar al-Assad në Siri.

Rusia është mbështetësi kryesor i presidentit Assad në konfliktin tashmë 27 mujor, nga i cili, sipas Kombeve të Bashkuara, janë vrarë së paku 93 mijë vetë.
XS
SM
MD
LG